Największe koty domowe – top 5 ras, które zaskoczą Cię rozmiarem
Różnorodność ras kotów domowych jest naprawdę duża. Wśród ras tego gatunku znajdziemy zwierzęta, których waga wynosi 2 kilogramy, jak również osobniki ważące 10 kilogrmów i więcej. Każda z tych ras ma swoje unikalne cechy fizyczne i charakterologiczne, które czynią je wyjątkowymi towarzyszami człowieka.
Koty Savannah – największe koty świata
Wygląd i cechy fizyczne
Za największe koty świata uznaje się koty Savannah, które powstały jako krzyżówka kota domowego z serwalem afrykańskim. Cechuje je smukła sylwetka, duże uszy, trójkątny kształt głowy oraz długie łapy. Ich waga może osiągnąć nawet ponad 10 kilogramów.
Inteligencja i temperament
Odznaczają się niezwykłą inteligencją i dużym temperamentem oraz ponadprzeciętną aktywnością. Bardzo się przywiązują i okazują lojalność wobec właścicieli. Są bardzo ciekawskie, a z uwagi na ich bystrość potrafią szybko się uczyć, niestety niekoniecznie pożądanych czynności. Wymagają dużo ruchu i uwagi opiekuna, szczególnie w zakresie socjalizacji, w przeciwnym razie skłonne są do niszczycielskich zachowań.
Uznanie rasy
Kot Savannah nie jest uznawany przez Międzynarodową Federację Felinologiczną, natomiast TICA (The International Cat Association) uznaje tę rasę i ustanowiła jej standardowy zespół cech. Rasa ta oznaczana jest literą F w zależności od pokrewieństwa z serwalem. Jako hybryda kota oraz serwala pierwsze pokolenie oznaczane jest F1, jest ono najbardziej zbliżone do dzikich kotów. W kolejnych pokoleniach koty wykazują mniejsze podobieństwo do serwala - są mniejsze, a także mają łagodniejszy charakter.
Maine Coon – łagodne olbrzymy
Wygląd i cechy fizyczne
Maine Coon to rasa pochodząca z Ameryki Północnej. Jest to kot pół-długowłosy o masywnej sylwetce i dużej masie ciała. Dorosły samiec może ważyć od 4,8 do 11 kilogramów, a samica 3,5 do 8 kilogramów. Posiada mocno umięśnione ciało, silne nogi i dużą kufę. Ich uszy są szeroko osadzone, a szpiczaste na końcach. Futro kota rasy Maine Coon jest gęste, wodoodporne, co pomogło mu przetrwać trudne warunki, z których pochodzi.
Charakter i usposobienie
Charakter Maine Coona jest ujmujący. To kot łagodny i oddany człowiekowi, niekiedy mówi się o nim, że ma psie usposobienie. Odznacza się towarzyskością, cierpliwością i zdolnością do szybkiej nauki. Łatwo dostosowuje się do różnych warunków, są tolerancyjne. Dodatkowo ma silnie rozwinięty instynkt łowiecki.
Kot Norweski Leśny – skandynawski myśliwy
Wygląd i cechy fizyczne
Kolejnym sporym kotem jest norweski leśny. Także należy do ras pół-długowłosych, a jego podszerstek jest bardzo gęsty. Sierść jest wodoodporna i dwuwarstwowa, aby zabezpieczyć zwierzę przed działaniem surowego klimatu, w jakim kot ten pierwotnie żył. Masa ciała kotki może dochodzić do 6 kilogramów, a kocura nawet do 9-10 kilogramów. Głowa ma kształt trójkąta równobocznego, z charakterystycznym prostym profilem. Oczy są dość duże, o kształcie migdała, osadzone lekko skośnie. Łapy tylne są bardzo dobrze umięśnione, dłuższe niż przednie, dzięki czemu kot norweski leśny cechuje się dużą skocznością.
Charakter i temperament
Zwierzę tej rasy jest łagodne i spokojne, lubi towarzystwo ludzi, jednak chwilami potrzebuje samotności. Odznacza się niezależnością i mocno wykształconym instynktem łowieckim, a także dużą inteligencją i chęcią zabawy.
Ragdoll – kalifornijski łagodnik
Wygląd i cechy fizyczne
Ragdoll to kot pochodzący z Kalifornii. Jego historia jest stosunkowo krótka, bowiem rasa powstawała w latach 60. dwudziestego wieku. Wywodzi się z kotów birmańskich, perskich i burmskich, a za protoplastkę uważa się kotkę Josephine, która uległa wypadkowi samochodowemu, a jej miot wykazywał bezwładność ciała podczas brania na ręce. Jest to cecha szczególna kotów Ragdoll - ich ciało ulega wiotczeniu gdy się je podnosi. Samce Ragdolli ważą ok. 8 kilogramów, choć zdarza się, że ich masa dochodzi 10 kilogramów. Samice są lżejsze - do 6 kilogramów. Kot tej rasy jest dobrze umięśniony, o mocnym kośćcu, jego głowa jest średniej wielkości, trójkątnego kształtu. Sierść Ragdolla ma średnią długość, odznacza się jedwabistością i miękkością, nie ma zbyt dużej tendencji do kołtunienia.
Charakter i temperament
Koty te mają niezwykle spokojne usposobienie i łagodny charakter. Zżywają się z opiekunem i są kontaktowe, a także cechują się małą skocznością i skłonnością do wyrządzania szkód.
Kot Brytyjski Krótkowłosy – angielska elegancja
Wygląd i cechy fizyczne
Kolejną sporą rasą jest kot brytyjski krótkowłosy. Pochodzi z Anglii i należy do najstarszych ras, wywodzących się z tych terenów. To największa rasa kotów o krótkiej sierści. Cechuje się muskularną sylwetką, zwartą budową ciała i okrągłym kształtem głowy. Jego krótka i gęsta sierść nadaje mu wyjątkowego uroku. Samice brytyjczyka osiągają masę ciała do 5 kilogramów, samce zaś nawet 7-8 kilogramów. Kończyny kota brytyjskiego są silne, choć krótkie. Oczy mogą mieć różną barwę, są głęboko osadzone i duże.
Charakter i temperament
Kot brytyjski jest bardzo popularny, z uwagi na swój charakter chętnie wybierany jest na domowego towarzysza. Cechuje się umiarkowanym temperamentem, spokojem i łagodnością. Jest bardzo cierpliwy oraz przyjacielski, lubi kontakt z człowiekiem i pieszczoty, jednakowoż ceni sobie swoją niezależność. Jako dorosły zwierzak odznacza się statecznością, choć nie stroni od zabaw. Opiekun powinien zapewnić mu odpowiednią dawkę ruchu, co pomoże uchronić kota od nadwagi. Łatwość pielęgnacji dodatkowo sprawia, że wielu ludzi docenia go jako zwierzę domowe.
Podsumowanie
Powyższe rasy kotów to te najpopularniejsze, osiągające znaczące rozmiary i masę ciała. Dzięki takiemu mruczkowi mamy możliwość uczestniczenia w życiu "małego tygrysa" oraz obserwacji jego niesamowitych zachowań. Gdy nie jesteśmy pewni jaka rasa by nam odpowiadała, warto rozważyć adopcję kota, choć może nie urośnie ogromny, to na pewno odwdzięczy się w wyjątkowy sposób za dach nad głową i pełną miskę.