Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały

Bojownik wspaniały (Betta splendens) jest bardzo popularną rybą akwariową. Pochodzi z Azji, w naturalnym środowisku występuje w Tajlandii, Wietnamie, Laosie, Kambodży. Zamieszkuje wody stojące oraz wolno płynące strumienie, które charakteryzują się dużą ilością roślinności, a także niskim poziomem rozpuszczonego tlenu.

W naturze bojowniki prowadzą samotniczy tryb życia. W pary łączą się tylko w okresie rozmnażania. W domowych akwariach mogą przejawiać agresję, szczególnie jeśli trzymane są w zbyt małych zbiornikach.

Ryby te są stosunkowo łatwe w utrzymaniu, jednak brak rozpowszechnionej szeroko wiedzy na temat ich wymagań sprawia, że często narażone są na warunki sprzeczne z ich prawdziwymi potrzebami. Bojownik nie będzie czuł się dobrze w szklanej kuli, ani mikro akwarium. Najlepszym rozwiązaniem przy jednym bojowniku jest umieszczenie go w zbiorniku minimum 20 litrowym. Powinien być zaaranżowany w sposób maksymalnie zbliżony do naturalnego środowiska, w którym ryba ta występuje.

Idealnie byłoby, gdyby akwarium było gęsto obsadzone roślinami, aby zapewnić bojownikowi swobodny odpoczynek, a także miejsca do ukrycia się. Wiele roślin akwariowych nie ma wysokich wymagań, dlatego warto pokusić się o ich hodowlę. Anubiasy, Ludwigia, żabienice i mchy w zupełności wystarczą, aby zaaranżować piękne i funkcjonalne akwarium. Pływająca po powierzchni wody pistia rozetkowa ułatwi podpływanie do powierzchni wody i budowanie gniazda.

Elementem niezbędnym w akwarium dla bojownika jest pokrywa. Jako ryba labiryntowa bojownik pobiera tlen nad powierzchnią wody. Do tego celu służy mu narząd zwany labiryntem. Niestety jest to organ delikatny i zdarza się, że dochodzi do jego przeziębienia, na skutek pobrania zbyt zimnego powietrza.

Bojowniki są rybkami często trzymanymi bez podstawowego sprzętu akwarystycznego, jakim są filtr i grzałka. Mimo to warto wiedzieć, że optymalna temperatura dla bojownika to 24-30 stopni Celsjusza. Dlatego gdy w mieszkaniu jest chłodno lub dochodzi do częstych wahań temperatur grzałka jest niezbędna. Filtr akwariowy powinien być zamontowany w każdym akwarium, w którym żyją zwierzęta wodne. Pozwala on na oczyszczanie z materii organicznej, a dzięki bakteriom nitryfikacyjnym, które osiedlają się w gąbce filtra przeprowadzana jest filtracja biologiczna. Dzięki filtracji biologicznej pozbywamy się z akwarium związków szkodliwych i niebezpiecznych dla żyjących w nim stworzeń czyli amoniaku, azotyn. Dla zdrowia i zachowania dobrego samopoczucia ryby powinniśmy nasze akwarium wyposażyć w filtr akwariowy.

Bojownika można karmić pokarmem suchym, specjalnie dedykowanym temu gatunkowi. Bardzo chętnie zjada także żywe larwy owadów np. wodzień lub ochotkę. Brak apetytu i apatia u zwierzaka mogą sugerować złe samopoczucie wynikające ze złych warunków utrzymania.

Chociaż rybki te nie są bardzo wymagające należy mieć na uwadze ich dobro i postarać się o niezbędne wyposażenie, aby zwierzak w dobrym zdrowiu dożył nawet trzech lat.

 

 Relatywne produkty