Siano w diecie królika

Siano w diecie królika

Susz z różnych gatunków traw jest podstawą diety wielu zwierząt roślinożernych. Zaliczany jest do pasz objętościowych, które mają za zadanie dostarczyć niezbędnego włókna pokarmowego.

W żywieniu królików siano pełni najważniejszą rolę, powinno być stale dostępne w paśniku naszego domowego zwierzaka.

Najlepsze siano suszone jest w sposób naturalny na słońcu, z dodatkiem ziół łąkowych, które wspomagają procesy trawienne, a także poprawiają smakowitość paszy. Nigdy nie podajemy królikom siana o brzydkim zapachu, ze śladami pleśni czy zawilgotniałego. Ogólna wilgotność gotowego siana nie powinna przekraczać 18-20%.

Najbardziej wartościowe siano pochodzi z pierwszego pokosu, kiedy trawa wchodzi w fazę kwitnienia. Dostarcza wtedy najwięcej składników odżywczych. Później koszone siano traci na wartości, staje się zdrewniałe, a jego strawność spada. Należy mieć na uwadze, że zebrany susz z traw nie może być podawany zwierzętom przed upływem kilku tygodni- musi dojść do "wypocenia się" siana.

Dlaczego w diecie królików tak ważne jest siano?

Duża zawartość włókna cechuje podstawowe pożywienie królików żyjących na wolności, dlatego także w niewoli należy stosować dietę zbliżoną do naturalnej. Jego jedzenie sprzyja ścieraniu ciągle rosnących zębów, zapobiegając powstawaniu wad zgryzu. Zaspokaja potrzebę gryzienia, a także eliminuje uczucie nudy.

Główną rolę jednak pełni w przebiegu procesów trawiennych. Króliki posiadają słabo umięśniony żołądek, dlatego siano spożywane przez znaczną część czasu pomaga przesuwać zjedzony już pokarm, a także włosy połknięte podczas czyszczenia futerka. Włókno pokarmowe jest trawione przez króliki w niewielkim stopniu- zaledwie w kilkunastu procentach, jednak ma ogromne znaczenie dla prawidłowego trawienia. Z żołądka pokarm wymieszany z kwasami trawiennymi trafia do dwunastnicy, gdzie wydzielane są enzymy trawienne. Pasaż treści pokarmowej w jelicie cienkim jest szybki, tu następują najważniejsze procesy wchłaniania substancji odżywczych. Następnie częściowo strawiony pokarm trafia do jelita ślepego, które stanowi część jelita grubego. Jest to bardzo duży organ i pełni niezwykle ważną rolę w trawieniu pokarmu. Jelito ślepe ma bardzo dobrze rozwiniętą florę bakteryjną. Jej zadaniem jest rozkładanie roślinnego pokarmu poprzez wydzielanie enzymów celulolitycznych.

U królików występuje ciekawy mechanizm cofania części treści pokarmowej z powrotem do jelita ślepego w celu ponownego trawienia pożywienia. Układ pokarmowy rozpoznaje cząstki roślinne i dzięki wstecznym ruchom perystaltycznym przyswajalne elementy wracają do jelita ślepego , aby ulec ponownym przemianom. Niestrawne części przechodzą przez pozostałe fragmenty przewodu pokarmowego i zostają wydalone jako kał- zwykły króliczy bobek.

Treść pokarmowa, która wróciła do jelita ślepego poddana jest dalszemu działaniu mikroorganizmów, dostają się do niej enzymy i bakterie. W wyniku przemian i fermentacji włókna pokarmowego postają grudki kału otoczone śluzową osłonką. Są to tak zwane cekotrofy. Magazynowane są one do pewnego momentu, a następnie wydalane i zjadane przez zwierzę. W żołądku śluzowa otoczka rozpuszcza się, a trafiając dalej dochodzi do przyswajania dużej ilości składników odżywczych, witamin, kwasów tłuszczowych. Dzięki temu królik odzyskuje mnóstwo cennych substancji, które nie mogłyby być przyswojone w pierwszej fazie trawienia.

Aby utrzymać zdrowie naszego zwierzaka koniecznym jest zapewnienie mu stałego dostępu do siana, a także zrównoważonej diety, która będzie niskokaloryczna i wysokowłóknista. Zminimalizuje to ryzyko schorzeń układu pokarmowego, a także zatkania.

 Relatywne produkty